Avşa Adası Denizi Nasıl

Avşa adası denizi nasıl derseniz marmara denizinin en temiz yeri diyebiliriz.Bunun sebebi ise bölgeden geçen istanbul ve çanakkale boğazı çıkışlı büyük su akıntılarıdır.

Bu nedenle avşa adasının denizi tertemiz pırıl pırıldır. Öyleki suyun içine baktığınızda kum tanelerini sayabilir deniz minareleri ve kum balıklarını görebilirsiniz. Adanın çeşitli koylarında deniz yapısı aynıdır. Altınkum plajında deniz suyu sığdır.Sığ olmasına nispeten deniz temizdir. Tavşanlı ve Karadut koylarıda orta derecede sığ yapıya sahiptir deniz yapısı buradada aynıdır. Çınar koyu plajı ise adamızın temizliği ve güzelliği açısından fevkalede bir yer olup ortamı gelen herkezi büyüler. Avşa merkezi ve yiğitler köyü sahilide orta derecede bir deniz yapısına sahip olup genel olarak bu sahillerde denize girilmektedir. Avşa adasında deniz suyu sıcaklığı Mayıs ayının sonlarına doğru artmakta olup haziran ortasında rahatlıkla denize girilebilmektedir.Adanın güneyinde bulunan kumtur, kuzeyinde bulunan kanburtarla plajlarıda sığ bir deniz yapısına sahiptir, adanın en serin denizide bu kısımlardadır.

Avşa adasının denizi bölge bölge farklı olup su sıcaklıklarıda bulundukları bölgeye göre değişmektedir. Deniz temizliği her yerde aynı olsada az sayıda kişinin denize girdiği bölgelerde deniz daha temizdir.

avsa-adasinin-denizi-nasil

Bir önceki konumuz olan Yiğitler Köyüne Nasıl Gidilir adlı yazımızıda okumanızı öneririz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir