Avşa Adası Nüfusu

Son yılların popüler tatil merkezlerinden biri olan avşa adası her gelenin ilgisini ve merakını çekmektedir.Genel olarak avşa adası nüfusu kaç kişidir bu soru merak edilen konuların başında gelmektedir.

Avşa adası toplamı 36 km2 alana sahip bir adadır.Yerleşim olarak adaya adını veren Avşa mahallesi ve adanın doğu sahilinde bulunan Yiğitler mahallesi bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında değişkenlik gösteren nüfus kış aylarında 2000 kişi ikeb yaz aylarında 120000 civarına ulaşabilmektedir. Kışlık nüfusu adanın yerlileri oluşturmaktadır. Yaz aylarında ise ağırlıklı olarak istanbul üzerinden gelenler yer almaktadır. Yazlık nüfüsü genelde istanbul`dan gelenler artırmaktadır. Bayram dönemlerinde bu sayı 130000 kişiyi geçmiştir. Adanın bu denli nüfusunu barından yapısını genel olarak oteller ve pansiyonlar karşılamaktadır. Kış aylarının yaklaşması ile nüfus azalmaktadır. Haziran ve Eylül aylarında bu sayı 20000 kişi civarlarında olmaktadır.

Adanın genel nüfus yapısı bu şekildedir. Adanın yerlileri haricinde kısmi olarak emekliler ve doğu kökenli vatandaşlar adada ikamet etmektedir.

avşa adası nüfusu

avşa adası nüfusu

Bir önceki konumuz olan Avşa Adası Kiralık Evler adlı yazımızıda okumanızı öneririz.

Benzer Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir